Zalecenia dla seniorów

Zalecane jest przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia, ruch i zbilansowana dieta wspierają odporność. Bardzo ważne jest przyjmowanie leków wg zaleceń lekarza, nie należy odstawiać ani zmieniać dawek samodzielnie. Po potrzebne leki należy zgłosić się do przychodni. Najbezpieczniej jest zrobić to telefonicznie. Lekarz zadzwoni do pacjenta i poda kod recepty, który wraz z peselem stanowi elektroniczną receptę. Taką receptę może zrealizować za seniora członek rodziny lub sąsiad. Należy pamiętać o suplementacji witaminy D3 w ilości 2000j. Najlepiej jeżeli preparat, który kupujemy to lek bez recepty a nie suplement diety. Skład suplementów diety nie podlega tak ścisłej kontroli. Zalecam również min. 2 tyg. terapię probiotykiem – może być on w postaci kefiru lub zakupionego w aptece gotowego preparatu. Ruch i głębokie oddychanie (jednak nie powodujące zawrotów głowy) sprawiają, że płuca otrzymują więcej nowego powietrza oraz są lepiej ukrwione, a dzięki temu sprawniejsze w walce z drobnoustrojami.

Zasady postępowania w przestrzeni publicznej ulegają ciągłym zmianom. Bezwzględnie należy się do nich stosować. Maskę należy nosić tak, aby zakrywała nos i usta, pamiętając jednak, że to częste mycie i dezynfekcja rąk są kluczowe dla ochrony przed wirusem. Maski jednorazowe powinny być używane a potem wyrzucane do śmieci. Najbardziej skutecznymi maskami są maski z filtrem FFP3. Na filtrach znajdują się terminy przydatności, należy ich bezwzględnie przestrzegać, o ile nie chcemy, aby gromadziły się na nich mikroorganizmy. Na zakupy lepiej wybierać miejsca gdzie jest mniej osób albo poprosić bliskiego lub wolontariusza o zrobienie zakupów. Osoby dobrze posługujące się internetem mogą zrobić zakupy w sieci. Jeśli jednak decydujemy się na wyjście z domu, zachowujmy dwumetrową odległość od innych. Podczas kichania powstały aerozol nie dosięgnie drugiej osoby i nie stanie się możliwym źródłem zakażenia. Jeżeli mamy możliwość wyjść na świeże powietrze to, zachowując bezpieczną odległość, powinniśmy to zrobić. Najlepszym miejscem na spacer będzie las, obecnie nie ma tam obowiązku noszenia maseczki, co może być dużym atutem dla osób, które mają problemy z oddychaniem.

Nie mniej ważne od powyższych jest to, aby zachować spokój i starać się, aby przebieg dnia był jak najbardziej zbliżony do zwyczajnego dnia sprzed epidemii. Pamiętajmy o tym, że w razie nagłych zdarzeń pomoc możemy wezwać tak jak dotychczas pod nr 112. Należy pamiętać, że szpitale z każdym dniem coraz lepiej radzą sobie z leczeniem i opieką nad chorymi na COVID-19. Szpitale oraz personel zachowują środki ostrożności w opiece nad pacjentem tak, aby nie uległ on zakażeniu. Coraz więcej oddziałów testuje pacjentów na koronawirusa i ich izoluje. Nie należy przeceniać ryzyka związanego z zakażeniem koronawirusem. Należy pamiętać, że jeżeli nasz stan zdrowia wymaga pilnego leczenie szpitalnego to jest to sytuacja REALNA, natomiast jeśli boimy się o zakażenie wirusem w szpitalu, to jest to sytuacja POTENCJALNA, tj, taka, o której nie wiemy czy wydarzy się czy nie.

Tekst: Patrycja Zieniewicz, lekarz